Toplam 23,606 Hadis
Konular

Rasülullah (s.a.v.) ve Ailesinin Geçimi Kategorisi

Numan b. Beşir r.a. diyor ki:

#561 أَلَسْتُمْ فِي طَعَامٍ وَشَرَابٍ مَا شِئْتُمْ؟ " لَقَدْ رَأَيْتُ نَبِيَّكُمْ وَمَا يَجِدُ مِنَ الدَّقَلِ مَا يَمْلَأُ بِهِ بَطْنَهُ
“Dilediğiniz kadar yiyecek ve içecek içerisinde değil misiniz? Halbuki ben, Peygamberinizi karnını doyuracak kadar kötü hurma bile bulamadığını görmüşümdür.”

Müslim, Zühd: 1; Tirmizi, Zühd 39 Hn: 2372 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis sahihtir. Tirmizi: Ebu Avane ve başkaları bu hadisi Sîmak b. Harb’den, Ebû’l Ahvas’ın rivâyeti gibi rivâyet etmiştir. Şu’be bu hadisi Sîmak’den, Numan b. Beşir’den ve Ömer’den hadis rivâyet edilmiştir.

Selh İbn Sad r.a'a şöyle soruldu: “Rasülullah (s.a.v.), elenmiş has undan yapılmış ekmek yedi mi?” Sehl dedi ki:

#548 مَا رَأَى رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ النَّقِيَّ حَتَّى لَقِيَ اللَّهَ، فَقِيلَ لَهُ: هَلْ كَانَتْ لَكُمْ مَنَاخِلُ عَلَى عَهْدِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: مَا كَانَتْ لَنَا مَنَاخِلُ، قِيلَ: فَكَيْفَ كُنْتُمْ تَصْنَعُونَ بِالشَّعِيرِ؟ قَالَ: كُنَّا نَنْفُخُهُ فَيَطِيرُ مِنْهُ مَا طَارَ ثُمَّ نُثَرِّيهِ فَنَعْجِنُهُ
Rasülullah (s.a.v.), Allah’a kavuşuncaya kadar has undan yapılmış ekmeği görmedi. Yine Sehl’e şöyle denildi: Rasülullah (s.a.v.) zamanında un elemek için elek var mıydı? Buna cevaben eleğimiz yoktu diye cevap verdi. O halde arpayı nasıl yapıyordunuz? Diye soruldu; Dedi ki: Üfürürdük kepeğinden uçan uçardı sonra onu ıslatır hamur yapardık.

Tirmizi, Zühd 38 Hn: 2364; İbn Mace, Etime: 44 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Malik b. Enes bu hadisi Ebu Hazim’den rivâyet etmiştir.

Enes r.a. dedi ki:

#547 مَا أَكَلَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَلَى خِوَانٍ، وَلَا أَكَلَ خُبْزًا مُرَقَّقًا حَتَّى مَاتَ
Rasülullah (s.a.v.) ömrünün sonuna kadar yüksek masa ve benzeri şeyler üzerinde yemek yememiştir. Elenmiş saf undan da ekmek yememiştir.

Tirmizi, Zühd 38 Hn: 2368; İbn Mace, Etime: 44 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis Said b. ebi Arube hadisi olarak hasen sahih garibtir.

Rivayet edildiğine göre Enes r.a. şöyle dedi:

#546 كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لَا يَدَّخِرُ شَيْئًا لِغَدٍ
“Rasülullah (s.a.v.), yarın için bir şey saklamazdı.”

Tirmizî: Bu hadis garibtir. Bu hadis Cafer b. Süleyman’dan ve Sabitten mürsel olarak rivâyet edilmiştir.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle dua ederdi:

#545 اللَّهُمَّ اجْعَلْ رِزْقَ آلِ مُحَمَّدٍ قُوتًا
“Allah’ım Muhammed ailesinin rızkını yetecek kadar kıl.”

Müslim, Zühd: 1; Tirmizi, Zühd 38 Hn: 2361 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

İbn Abbas r.a. dedi ki:

#544 كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: يَبِيتُ اللَّيَالِي الْمُتَتَابِعَةَ طَاوِيًا وَأَهْلُهُ لَا يَجِدُونَ عَشَاءً وَكَانَ أَكْثَرُ خُبْزِهِمْ خُبْزَ الشَّعِيرِ
“Rasülullah (s.a.v.) peşpeşe birkaç geceyi aç olarak geçirir ailesi de akşam yemeği bile bulamadıkları olurdu. Ekmekleri ise çoğunlukla arpa ekmeği idi.”

Tirmizi, Zühd 38 Hn: 2360; İbn Mace, Etime: 48 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

Ebu Umame r.a. diyor ki:

#543 مَا كَانَ يَفْضُلُ عَنْ أَهْلِ بَيْتِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ خُبْزُ الشَّعِيرِ
“Rasülullah (s.a.v.)’in ev halkından çok olmadığı için arpa ekmeği bile artmazdı.”

Tirmizi, Zühd 38 Hn: 2359; İbn Mace, Etime: 48 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis bu şekliyle hasen garibtir. Yahya b. Ebû Bükeyr, Küfelidir. Ebû Bükeyr; Yahya’nın babasıdır. Kendisinden Sûfyân es Sevrî hadis rivâyet etmiştir. Yahya b. Abdullah b. Bükeyr ise Mısırlı olup Leys’in arkadaşıdır.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki:

#542 مَا شَبِعَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَأَهْلُهُ ثَلَاثًا تِبَاعًا مِنْ خُبْزِ الْبُرِّ حَتَّى فَارَقَ الدُّنْيَا
“Rasülullah (s.a.v.), dünyadan ayrılıncaya kadar ne kendisi nede aile halkı üç gün peşpeşe buğday ekmeğinden doymadılar.”

Tirmizi, Zühd 38 Hn: 2358; İbn Mace, Etime: 48 ve diğerleri.ž Bu hadis bu şekliyle hasen garibtir.

Hazreti Aişe r.anhe dedi ki:

#541 مَا شَبِعَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ مِنْ خُبْزِ شَعِيرٍ يَوْمَيْنِ مُتَتَابِعَيْنِ حَتَّى قُبِضَ
“Rasülullah (s.a.v.), vefat edinceye kadar iki gün arka arkaya arpa ekmeğinden doymamıştır.”

Tirmizi, Zühd 38 Hn: 2357; İbn Mace, Etime: 49 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Bu konuda Ebu Hüreyre’den de hadis rivâyet edilmiştir.

Mesruk rahimullah dedi ki: Aişe’nin yanına girdim bana yemek getirtti ve şöyle dedi:

#540 َا أَشْبَعُ مِنْ طَعَامٍ فَأَشَاءُ أَنْ أَبْكِيَ إِلَّا بَكَيْتُ، قَالَ: قُلْتُ: لِمَ؟ قَالَتْ: أَذْكُرُ الْحَالَ الَّتِي فَارَقَ عَلَيْهَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ الدُّنْيَا وَاللَّهِ مَا شَبِعَ مِنْ خُبْزٍ وَلَحْمٍ مَرَّتَيْنِ فِي يَوْمٍ
“Bir yemekten doyduğum zaman ağlamak isterim ve ağlarım.” Bende neden diye sordum, dedi ki: “Rasülullah (s.a.v.)’in dünyadan ayrılıp gittiği anı hatırlarım vallahi et ve ekmekten günde iki defa karnını doyurmamıştı.”

Müslim, Zühd: 1; Tirmizi, Zühd 38 Hn: 2356 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.